Låt bli att överträna


Styrketräning innebär stor påfrestning på musklerna och kroppen som helhet. Återhämtning genom vila och reperation av muskelcellerna spelar en stor roll för dina resultat av styrketräningen. Om du ständigt övertränar din kropp genom att ständigt använda tunga vikter och träna med korta mellanrum kommer följande saker inträffa.

Du ger inte dina muskler tillräckligt med tid för att återhämta, repareraso och växa mellan styrketräningspassen. Om dina muskler inte repareras innan nästa styrketräningspass kommer du inte kunna prestera lika bra som om dina muskler hade fått den återhämtning som krävs. Vila är ytterst viktigt för muskeltillväxten och ökad styrka.

För att se det här innehållet måste du ha den senaste versionen av Adobe Flash Player installerad.

Get Adobe Flash player

Kontrollen genomfördes av SWFObject 2.

Du kommer löpa stor risk för skador om du inte vilar ut tillräckligt mellan dina styrketräningspass. Att bygga upp sin fysik går inte över en natt. Man måste ha tålamod när man bygger muskler, då kommer också resultaten med tiden om man sköter sina kort rätt.

Att träna styrketräning tre gånger i veckan är en bra taktik. Då hinner dina muskler få den återhämtning som krävs mellan passen. Dina muskler växer inte under träningen, bara när du vilar. Hur du lägger upp ditt tredagars träningspass är helt upp till dig men nedan kommer ett exempel.

Måndag

(Ben och biceps)

Onsdag (Bröst, axlar och triceps)

Fredag ( Rygg, mage)

Övningar finns i en tidigare artikel

Kommentarer

2 kommentarer till “Låt bli att överträna”
  1. susanne says:

    Hej!
    jag har tränat styrketräning i cirka ett år. Under detta året har jag haft en PT i ett halvår, tyvärr så kan jag inte säga att jag var speciellt nöjd med honom (vann en tävling så jag fick honom s a s ) på köpet.
    Nu har jag kommit igång igen efter en tids vila och undrar över hur mitt upplägg ser ut,vad kan jag förbättra etc. Jag är 43 år väger 70 kg och är 170 lång.
    Jag kör ett 3 splitprogram då jag dag 1 tränar rygg o axlar, dag2 ben och biceps, dag 3 bröst o triceps, vilar dag 4 och kör sedan på. Jag ser också till att få ngn form av konditionsträning 5 dagar i veckan, kör core, yoga, pilates samt försöker få en timmes promenad varje dag.
    Som ni förstår så är träningen oerhört viktig för mig, den har fått mig “tillbaka till livet” igen efter en djup depression och faktiskt så har jag avskaffat all form av antidepressiv medicin och träningen har blivit “min lilla tablett”.
    Vilket är då mina mål? Självklart att jag mentalt ska få fortsätta vara stark men också att jag ska få en stark och vacker kropp (inte alltid det lättaste), och då är frågan; kan ni hjälpa mig med ett program, mina olika delmål ligger 1 mars och 1 juni, då vill jag verkligen se och känna att min kropp har svarat på träningen!

    Mvh Susanne

  2. Sebastian says:

    Hey!

    Jag har en fråga här…
    Angående det där exemplet på träningschemat ( måndag,onsdag,fredag)…
    Jag styrketränar precis dom dagarna, Är det för mycket om jag tränar på Lördag eller söndag också?
    Och en till fråga, istället för att träna olika muskler varje dag, kan jag utan skador och överträning träna samma muskeldelar?
    T. ex: Måndag: biceps, situps, triceps, Onsdag: biceps, situps, triceps Fredag: biceps, situps, triceps?

    Skulle vara tacksam om jag fick ett svar.
    Tack på förhand.

Kommentera artikeln

Kommentera denna artikel nedanför...
och om du vill ha en bild kan du skaffa det här gravatar!