Hur får man egentligen ett sexpack
Det som de flesta killar och män längtar att få fram är sexpacket på magen. Man vill ha väldefinierade magmuskler som syns väl från alla vinklar. Vi kan se många sitta och göra oändligt många situps och benlyft för att kämpa fram resultat men oftast så ser man ingen skillnad oavsett hur många tusen situps och benlyft man utför.
Anledningen till varför man inte får fram sexpacket av att träna situps och benlyft är för att det ligger ett lager fett runt magen som är svårt att få bort. Fettet är underhudsfett och är det sista fettet som brukar sitta kvar. Det spelar ingen roll hur mycket du tränar din mage för magmusklerna kommer ändå inte kommer fram om du inte blir av med underhudsfettet. Din midja kan till och med bli större eftersom musklerna blir bulligare och sticker ut mer. När du blir av med underhudsfettet så kommer även dina magmuskler att framträda.
Du kanske brukar kolla på tv och ser dessa maskiner och apparater som marknadsförs i kommersiella reklamer där man påstår sig kunna få sexpack på bara några veckor. Detta är naturligtvis ren lögn och ingenting annat. Skulle man få magmuskler av dessa apparater så hade varenda människa gå runt med ett vackert sexpack och en smal midja. Många går på detta och tror att det kommer fungera, men det kan vi berätta att så är inte fallet. Det är bara rent trams och lurar bara folk.
För att förlora fett och få dina magmuskler att framträda måste du hålla en hård kalorikontrollerad diet. Du måste även utöva någon form av konditionsträning (cardio) och styrketräning för att höja din metabolism för att förbränna underhudsfettet på ett effektivt och naturligt sätt. Du måste utföra dessa moment strikt och inte göra några undantag om du vill ha bra resultat. Det gäller att inte slarva med kosten och träningen och du måste lägga upp det på ett bra sätt. Kom ihåg att det finns ingenting som heter punktförbränning.
Här kommer momenten en gång till
1) En kontrollerad diet där du kontrollerar kaloriintaget.
2) Det är nödvändigt med kontinuerlig konditionsträning för att förbränna fettet och få fram magmusklerna.
3) Du måste fortsätta med styrketräningen och utvecklingen av muskler. Att bygga muskler för att bränna fett och förbränna kalorier från maten som ger dig energi. Styrkelyftning kommer också att hjälpa din övriga kropp att framträda och definieras.
Glöm alla bantningspiller och rykten. Piller kan värka kortsiktigt men är oftast bara bluff och båg och håller inte i längden.

Tack för en bra artikel, ska börja träna sexpacket nu inför sommaren och sedan få bort underhudsfettet.
Tackar för denna!
Tackar så mycket! Efter jul ska sexpacket vara framme!
tackar jag ska göra allt jag har ?? tack en och en gång av mig själv
KOM I GEN NU MIG SJÄLV TCK AN MIG HEJ DÅ
Detta funkar.
Tackar för mig!
Hej! Alltså jag tränar ju six packen regelbundet och äter bra. Men alltså för att få bort underhudsfettet? Skall man då låta bli att äta mera?
Jag undrar bara hur man får bort underhudsfettet? Jag spelar fotboll och går på gym varje dag nästan! ändå är det svårt att få six packen att synas? Minska med kohlhydraterna??
Tacksam för svar.
Konditionsträning kombinerat med styrketräning är bra, ut och springa varje dag, några kilometer så kommer dom fram, låt kroppen få jobba av sig.
Av erfarenhet så fungerade det för mig
hej! FUNKAR DET HÄR PÅ 12 ÅRINGAR
haha, läste detta och jag hoppas det hjälper. fast jag är en 13 årig tjej, tack!
hoppas allt funkar, har själv provat sit-ups men jag tycker inte det hjälper så mycket
och så har jag tänkt att köpa styrketränings grejer, som exempelvis bänkpress och hantlar
jag har också hört att många springer/joggar ute men blir man inte smalare av det?
Tjena!
Jag är 23år är ca175cm väger 78,5kg jag gymmar 4gånger i veckan hård träning kör magen varje gång har två hårda pass som jag kör varanan dag å jag äter protein tillskott samt andra muskel preparat från gg.
Jag märker att magen försvinner samt att den blir bredare men jag äter ändast tonfisk,vitbröd,salad och grönsaker just nu för att kunna bygga myskler kör jag kosttillskott åch äter då ändast detta och dricker bara vatten och minimjölk jag går upp i vikt samtidigt som jag förlorar fett.. Jag äter ca 4gånger om dagen viket blir tillräkligt med energi för mig att orka träna och må sunt och även bygga muskler å bränna fett..
Hur ofta ska man löp träna, för att tappa kilon? Hur ofta kan man vila?
Borde tästa men är bara 13. tränar situps armhävningar i snart 1 år. nöjd med resultatet
Asså jag är 13 år och har mycket fett och är 155 cm och väger ca 54 men mitt fet syns vad ska jag göra för att få bort det
Hej! Jag är 14 år och är väldigt smal jag är 150cm och väger 40 kg, vad ska jag göra för att få fram magrutorna? Jag har knappt något fett
Hej är en kille på 11 vintrar och gjort situpss och bänkpress och sånt här jag har bara sett ett 4pack än så länge men man ser dom inte riktigt vet ej vilka övningar jag ska göra och undrar även ifall man kan bygga muskler under 13 år annars en väldigt bra artikel:)
Heej! Jag är en tjej på 12 år fast i år blir jag 13år men i alla fall, jag har massa smala kompisar men jag står där och har lite fett på min mage:( Jag väger 43kg och är ca 1,47m lång (jag är inte så lång).Jag har varit en sån som har försökt med situps men har märkt att det inte funkar:( Så jag skulle gärna vilja veta om man ska ut och springa eller vad man kan göra i stället för situps:)Skulle bli tacksam för svar:)
Funkar det på 10 åringar
Mathilda:
Väger du 43 kg så ska du inte gå ner i vikt.. Låt dina spinkiga kompisar vara som de är är och låt dig själv vara så som du är
Jag är ingen expert men det är så klart alltid bra att motionera!
ha det bra
väldigt proffsigt tack så mycket för din info
Jag styrketränar ca 4-5 gånger i veckan, efter varje styrkepass så kör jag ca 10-15 minuter
core-övningar för magen. Försöker även hinna med konditionspass två ggr i veckan, men inte
alltid ja hinner med det. Käkar i princip bara “nyttig” mat. Äter aldrig skräpmat, godis,
chips, glass osv.
Men får inget resultat när det gäller magmusklerna, märker ju att ja får starkare magmuskler
då jag blir uthålligare och uthålligare när ja kör core-övningarna, men får inte bort underhudsfettet.
Har du någon bra diet att rekommendera för att få bort underhudsfettet på magen?
Tacksam för svar
Hej, jag har en fråga angående genotrapin. Har läst på en del om det nu men det står mycket bra om det på vissa sidor och vissa står det dårliga saker. Kan du berätta lite om vad du tycker om det ? Tack på förhand
Tja jag är en kille på 30 år. Jag är 173 cm och väger 74 kg. Så enligt bmi är jag normalviktig, men mitt midjemått är lite stort, det är 102 cm. Man ska ha som mest 93 eller 94 cm enligt vad jag har läst. Så jag undrar då om ni vet vad som kan vara bra vikter för mig då att väga? För att ha som max 93 eller 94 cm i midjemått. Ha det bäst
Till alla som undrar varför inte ni får bort underhudsfettet KOLLA HÄR:
Allting har en väldigt logisk förklaring, du har ett störe kaloriintag än vad du förbrukar.
Det vill säga att du äter mer mat än vad du förbränner – det spelar ingen roll hur mycket du tränar!
Det är bättre och köra 3-4 ggr i veckan med bra kaloriintag istället för 6 ggr i veckan!
Allt går i hand!
Kolhydrater är till att bygga kroppen och protein är till att “laga” kroppen efter träning!
Om en kille är 170 lång och väger 70-75 kg så är hans kalori intag på 2000 om dagen. Och för att förenkla detta så är det ungefär 4 mål mat om dagen!
Varje mål ska vara på 300-350 kalorier så för att göra detta ännu enklare så kollar man helt enkelt på förpackningen på maten alltså.
Ris och all pasta så är det en rekommenderad portion som man går efter!
Om man vill få i sig mer kolhydrater men minska på protein intag så ökar man dosen på portion på ris eller pasta och minskar på fisk eller kött.
Och tvärtom…..det som är mest skrämmande är att det är så enkelt att alla kan det här.
Potatis innehåller nästan bara “ren” kolhydrat och detta är perfekt för att bygga kroppen när man tränar hårt!
Samma med ris…..men pasta är av den snälla kolhydraten som är långsammare och främjar bättre för konditionsträning!
Om man ska gå ner i vikt bara så är det bara att gå ner 200-300 kalorier om dagen så landar vi på 1700 kalorier och ger oss ett underskott på 300.
Detta gör att kroppen börjar att förbränna mer av det undanstoppade reservlagret som är oftast inbäddad i mellan mjukdelarna i kroppen.
Det som vi kallar underhudsfettet är det sista som tas efter som kroppen är smart och vill behålla kroppsvärmen så länge det går!
Varför är det så här vi lever ju inomhus där det är varmt!…..
Det är stenålders hjärnan som vi har kvar än idag som kontrollerar vår ämnes omsättning som ställer till det här fenomenet!
Tack! Nu vet jag att jag behöver bli av med underhudsfettet jag behöver bli av med
Nöjd 13 åring
Hej jag är en 16 årig kille som är smal och väger 72 kg och äter mycket kött och potatis men inga grönsaker går det få sexpack då eller måste man äta grönsaker ? och efter jag har gymmat så får jag träningsvärk i ca 5 dagar och jag är inte så stark i magen så behöver hjälp hur ska jag göra för att få det ?
hej jag är en kille på tretton vintrar och jag tränar väldigt mycket och äter bara enligt tallriksmodellen. ska jag äta mindre portioner?? Jag har fyr pack men får inte fram sexpacket. hur vet man att man förbrukat dom kalorier som man har ätit plus lite mer??ps jag är 157cm lång och väger ca 50 kg
Hej grabbar! För det första är ni unga killar! Det är svårt att få 6-pack innan 18 års ålder. Jag säger inte att det är omöjligt, bara svårt. Ska ni fixa packet gäller det att ligga i!
För det första är det kosten till 70% som gör 6-packet! Det handlar om underhudsfett. Det är ytterst svårt att få ett 6-pack om du inte ligger under 10%. Där kommer kosten in! Käka så att ni inte lägger på er, tvärt om. Är ni inte under 10% gäller det att ha ett underskott tills man hamnar där. Helst ska ni träna till er underskottet, inte svälta! Och skippa all LÄSK! Det förstör deffen totalt….
Träna sedan mage 15-20 minuter VARJE dag. I början får man mycket träningsvärk men sedan efter 10-14 dagar går det bort! Skippa inte några dagar……Ett tips är att träna magen innan man hoppar in i duschen hemma, det gör ju inget att bli lite svett innan man tar en dusch, och en dusch tar man ju varje dag så då får man in rutinen.
För att få bra pump i magen tycker jag att man ska köra “aktiv vila” dvs när ni inte orkar göra mer “crunches” lägg er inte på rygg å vila. Vänd er om och lägg er i planka istället. Då går det mycket fortare att köra slut magen.
Träna inte med tunga vikter, då får du bara tjocka muskler, INTE FLER. Kör många repetioner för att få snygg mage.
Under BULK kan man däremot köra vikter men detta gör man endast när man har bra koll på träning och dieter.
Lycka till grabbar!
/mano