Fråga: Ont i underarmarna

Har ett problem vid användning av en bicepsmaskin. Den är av sittande modell med två rörliga hantag, samt ett stöd för överarmarna. Har på senare tid vid ökad last fått otroligt ont på ovansidan av underarmarna. Kan detta bero på utebliven stretchning? Har försökt att hitta en stretchövning som passar, men ej lyckats hitta rätt.

Har du något tips på vad jag kan göra, och om värken beror på den uteblivna stretchningen. Tack på förhand.

Håkan.

———————-

Hej,

Är det bara vid denna övning smärtan gör sig tillkänna? Om det är så skulle jag byta övning men gör det ont i alla övningar skulle jag uppsöka en sjukgymnast/naprapat för undersökning.

Med vänliga hälsningar

Martin Löwgren


Martin Löwgren

Martin Löwgren är leg. Naprapat, lic. Personlig tränare och Lic. Kostrådgivare på Idrottsskadecenter i Stockholm. Han är specialist inom idrottsmedicin, anatomi, styrketräning och tävlar själv aktivt i athletic fitness för twinlab/wnt fitness. Ett urval av de frågor som kommer in blir besvarade av Martin Löwgren och sedan publicerade på sidan. Besök gärna martins egna blogg – martinlöwgren.se För konsultation av Martin var god maila honom på martin@idrottsskadecenter.com Skriv din fråga nedan, försök skriva så utförligt som möjligt så blir det enklare att besvara.

Kommentarer

3 kommentarer till “Fråga: Ont i underarmarna”
  1. stefan says:

    Hej , känner väl igen de där verkar som det bara är att träna på, underarmarna vänjer sig med tiden inte ensam utan dom flesta jag tränar med har känt av spänningar i underarmarna vid biceps-träning efter ett uppehåll ..

    Beror antagligen på att man kramar stången/handtagen för hårt och då spänner underarmarna.
    Prova slappna av i greppet ska du se det känns bättre.

    Mvh Stefan (absolut inte expert men talar av erfarenhet)

  2. Kasper says:

    Känner igen det där!!
    Hade problemet senast för 4 veckor sedan (då jag också börja träna igen efter uppehåll), veckan efter krama jag inte handtaget lika hårt och det funka bättre. Blir mindre och mindre spänning hela tiden nu. Så kör på det Stefan säger!

    keep up!

  3. MickeP says:

    Jag har haft detta problem tidigare.
    Fick tips att det hade att göra med vinklingen av handtaget ex. curlstång.
    Jag gick over till rak fattning och efter en tid var problemet borta.

    mvh
    Micke

Kommentera artikeln

Kommentera denna artikel nedanför...
och om du vill ha en bild kan du skaffa det här gravatar!