Visa RSS-flöde

Reborn

"The plot"

Betygsätt det här inlägget
by on 2010-04-08 at 02:30 (3014 Visningar)
Skivstång, vikter och hantlar är köpta och står på plats. Igår och idag har jag känt lite på vikterna och inser att jag måste strukturera mig.

Jag ska bege mig ut och söka svaren på följande:

Finns det fördelar med att träna olika muskelgrupper vid olika tillfällen på en och samma dag?

Finns de nackdelar?

Och, var hittar jag ett bra balanserat program för min hemma träning?

Jag har just börjat känna den första träningsvärken på år och dag och det är ju jäkligt härligt men det får mig att inse att jag måste planera tränandet lite mer. Med ett enkelt hemmagym (endast skivstång bänk och hantlar) så finns det ju vissa övningar som man tar sig lättare an... typ armar, bröst och axlar men det kommer kräva lite "effort" att köra ett bra ryggpass.
Det mista bekymret just nu är att hitta tid och motivation men jag bävar för vad en framtida förkylning eller liknande kan ställa till med. Det är ju inte så kul att träna när man är trött efter ett virus.
Taggar: Ingen Lägg till/redigera taggar
Kategorier
Okategoriserat

Kommentarer

  1. noshornins avatar
    noshornin -
    Om du vill ha hjälp med att lägga upp ett schema så kan du ju posta ett ämne i styrketränings kategorin här på forumet. Annars vet jag ett schema som är gjort för nybörjare som vill bli så starka som möjligt så snabbt som möjligt:

    Du tar reda på hur stark du är nu (5RM för varje övning) och ökar sedan vikten med fasta steg med jämna mellanrum tills du stagnerar. När du stagnerar lastar du av 10% och försöker öka därifrån igen. När du stagnerar för tredje gången är du klar med programmet. Syftet med programmet är att bli så stark som möjligt så snabbt som möjligt.

    Programmet baseras på följande övningar:

    - Knäböj
    - Bänkpress
    - Marklyft
    - Styrkevändningar
    - (Axel)press

    Dessa övningar delas upp i två pass (+ några assisterande övningar):

    Pass A
    - Knäböj 3x5
    - Bänkpress 3x5
    - Marklyft 1x5
    - Dips 2x8
    - Valfritt: Sit-ups 3x5
    - Valfritt: Hypers 3x8

    Pass B
    - Knäböj 3x5
    - (Axel)press 3x5
    - Styrkevändningar 3x5
    - Chins 3x8
    - Valfritt: Sit-ups 3x5
    - Valfritt: Hypers 3x8

    Dessa pass körs varannan gång, måndag - onsdag - fredag, så här:

    Måndag: A
    Onsdag: B
    Fredag: A

    Måndag: B
    Onsdag: A
    Fredag: B

    Detta ger 48 timmars vila mellan träningsdagarna + 72 timmars vila över helgen.

    Du ökar vikten vid varje träningstillfälle. Vikterna ska alltså öka linjärt med tiden. Skaffa en loggbok. Se till att du har tillgång till små viktskivor (0,25/0,5/0,75/1 kg) så att du kan öka i lagom steg.

    För att programmet ska fungera så måste du äta mycket, annars kan du inte öka vikterna vid varje träning. Träningen ger kroppen anledning att anpassa sig, maten ger förutsättningarna. Om du inte ökar vikten vid varje träning så har du misslyckats.