Hallå! Skulle behöva gå ner i vikt då jag gått upp dom senaste 2-3 åren. Det jag skulle vela ha hjälp med är att förlora fett från alla delar av kroppen och inte försöka bygga så mycket muskler från midjan och neråt då jag har ganska stora vader samt en stor rumpa(spelat hockey i 14år och slutade för ca 3år sedan). Som sagt så skulle jag helst vela få smalare rumpa och vader utan att bygga muskler. Behöver hjälp med kost och träningsövningar. Jag har varit ute och powerwalkat 2gånger om dagen och undrar om det bygger på mina vader eller gör dom mindre? Dom är förövrigt muskulösa och det syns väldigt bra när jag spänner dom/går.
Kan inte ha vissa byxor just pga att mina vader är för stora och det blir väldigt väldigt tajt just där. Så snälla hjälp en amatör!![]()
Mitt råd till dej är följande:
Se till att ha en bra sömn.
Frukost: Det är dagens viktigaste måltid för att din kropp skall få dom vitaminer, proteiner, kolhydrater och fett som kroppen behöver.
Smoothies och juice baserade på superfrukter
Naturens egna färgstarka näringsbomber. ”Super” står för fullspäckat med vitaminer, antioxidanter och mineraler. Maca ger energi, och Hampa ger proteiner och omega fetter. Raw Kokosolja Virgin. Kroppen använder alltså kokosoljan för att producera energi i stället för att lagra den som kroppsfett.
Så börja dagen med en riktig bra frukost!
- Smoothie: Acai, blåbär , maca pulver och hampa protein pulver/tree in one (Dalblads. min favoritt) och Raw Kokosolja Virgin.
Vatten 3dl
Raw Kokosolja Virgin 1 msk
Blåbär juice, 2dl
Acai pulver, 1tsk
Maca pulver 1 tsk
Hampa protein 30gr
Häll i alla ingredienser i en mixer, kör ungefär ½-1minut.
- Osötad müsli , ekologisk mjölk, med Gojibär och hampafrön.
3stk 1000 mg Omega-3 från fiskolja
Lunch:
Sallad, med alternativt kyckling, tonfisk, räkor, keso (cottage chees), INGET bröd till.
Middag:
200gr kyckling / fisk / kött
1 Sötpotatis
100/200gr grönsaker
2st Omega -3
Kväll:
HampaProtein
1 msk. Kokosolja Extra Virgin (ätas direkt med sked)
Det är jo slik att din kropp förbränner ett vist antal kalorier pr. dygn. Exempel: din kropp förbränner 3000 kcal och du äter 3500 kcal. Da vill du inte tappa fett. Du må ligga 500 kcal under kroppens förbruk.
Det lättaste för dig är då att äta nyttigt men öka protein och fettintaget och strypa kolhydrater efter träning till nästa morgon.
Hoppas detta kan hjälpa dig.
Och glöm inte att dricka rikligt med vatten...
Jag köper mycket bra produkter hos Hälsokost | Viktminskning, Diet, Hälsa | Iforma.se - Iforma.se. Gratis Reklam till dom
Mvh
Frank Robert
Det är för närvarande 1 användare som tittar på det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)