Ang dina övningar så behöver du inte så många, för när du gör dina set och reps så kommer dina pass bli långa och det är ju bara slöseri på tid, eller hur?
Vad jag kan förstå så vill du bygga upp lite muskler så du kan börja med att minska i repsen och öka setsen.
T,ex 9 - 12 reps och då skall du ligga mellan 7 - 4 sets.
Varje set skall ta 40 - 70 sekunder, 0 4 1 0 principen, Tex i bänk, så skall det ta 1 sekund upp, 4 sekunden ner och sen 1 sekund upp, alltså ingen vila upp eller nere.
Gör du detta rätt med reps å sets så behöver du inte 5 övningar på bröst, du behöver i stort sätt bara en, max två övningar för du har redan aktiverat och slitit på alla muskelfibrer, och du tröttar bara ut musklerna på ett mindre bra sätt om du kör massa fler övningar.
Din vila mellan setsen bör vara mellan 2 - 8 minuter, ett genomsnitt på 3 - 5 minuter, detta gör att du orkar samma eller högre vikt, meningen med att bygga muskler under setsen är inte att du sänker efter varje sätt för du inte klarar av samma vikt, du skall klara samma eller högre vikt med samma reps.
Kör du med en vila mellan 30 - 60 sekunder som du oftast hör andra tipsa om så blir det mer inriktning på viktminskning och du kommer inte orka dina reps till nästa sett.
Det posetiva med korta vilopauser är förhöjda nivåer av tillväxthormon och testosteron, som hjälper till med muskelbygge och viktminskning, så en kombination med lång och kort vila bör vara bra för din del för du ville köra lite deff med.
Har du någon mer fråga så är det bara att höra av dig!
Lycka till!
/Robbban



LinkBack URL
About LinkBacks

Svara med citat

