Cambridgekuren
Har en längre tid varit inställd på att börja en pulverdiet. Förra året gick jag ned 15 kilo på ett halvår med Viktväktarna. Motivationen la av i slutet på sommaren. Sen blev jag med pojkvän och ca 4 kilo kärlekskilon.
Har nu cirka 10-12 kilon som jag vill bli av med och jag känner inte samma motivation tillviktväktarna längre. Jag vill ha en kickstart! Är väldigt strikt när jag väl bestämt mig för nånting så en pulverdiet kommer säkert inte vara något problem för mig.
Funderade först på Nutrilett, men efter att ha tittat omkring lite så slutade det med att jag beställde 28 måltider av Cambridgekuren. Tänkte äta havregrynsgröt till frukost, som varje dag, och sen äta cambridge till lunch och middag i 2 veckor.
Är det någon här som har någon erfarenhet av Cambridgekuren?
Jag är mycket väl medveten om att kostvanorna måste ändras efter avslutad diet. Äter i nuläget pointsberäknade måltider, men att det kan slinka in massa annat emellan. Pointsberäknade måltider borde väll fungera efter avslutad diet?
Är i dagsläget 165 cm lång och väger 77 kilon. Så 10-12 kilo ner siktar jag på.
Hur mycket kan man tänkas gå ner med Cambridgekuren om man byter ut både lunchen och middagen?
|