Forum - Styrketräning, motion & hälsa  

Gå tillbaka   Forum - Styrketräning, motion & hälsa > Träning > Övriga diskussioner

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2010-02-01, 19:02
Junior Member
 
Reg.datum: Feb 2010
Ort: Blekinge
Inlägg: 5
Sisu is on a distinguished road
Standard Ekonomin är kass - har inte råd att träna!

Just nu har jag ett mer eller mindre ofrivilligt uppehåll i styrketräningen.

Anledningen är att min ekonomi är dålig, pengarna räcker precis till mat, hyra och några andra absoluta nödvändigheter men inte till träningen.

Bor en bit ifrån gymmet så jag måste åka bil dit, dessutom så är gymkortet dyrt nu när man är arbetslös(tidigare fick jag den nästan gratis tack vare företagets "friskvårdsprogram").

Försöker då och då träna hemma men utan några vettiga redskap så går det inte speciellt bra, enklare övningar går ju hur bra som helst men man tröttnar rätt så fort.

Hur gör ni som är arbetslösa? Har ni fått offra andra intressen/nödvändigheter nu under finanskrisen när ni bestämt er att träna trots dålig ekonomi?

...eller har ni också tagit en paus i tränandet då ni tycker att annat går före?
Svara med citat
  #2 (permalink)  
Gammal 2010-02-01, 19:54
spidermans avatar
Moderator
 
Reg.datum: Maj 2009
Inlägg: 504
Blogginlägg: 5
spiderman is on a distinguished road
Standard

Det går alltid att träna och hålla igång, det krävs inte pengar för det, däremot kreativitet. Ett gym är klart en bra tillgång men ingen nödvändighet för att hålla igång. Du kan fortfarande göra mycket hemma med egentillverkade redskap.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2010-02-04, 23:25
Junior Member
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 7
aleks_43 is on a distinguished road
Standard

köp eller ännu bättre önska dej den där paolo roberto boken. Många riktigt bra övningar i den. Allt sker i hemmet och utan gymkort. Finns några riktigt imponerande bilder i boken som tex "flygande italienaren". Paolo vet vad han talar om, så hans övningar från boken duger bra för en som inte har råd att köpa gymkort.
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2010-02-05, 11:57
spidermans avatar
Moderator
 
Reg.datum: Maj 2009
Inlägg: 504
Blogginlägg: 5
spiderman is on a distinguished road
Standard

Man behöver ingen bok för att träna hemma. Möjligen för att lägga i en ryggsäck för extra belastning.
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2010-03-26, 09:16
Senior Member
 
Reg.datum: Mar 2010
Ort: haninge - stockholm
Inlägg: 117
Blogginlägg: 17
noshornin is on a distinguished road
Standard

Du kan hitta roliga övningar på youtube, ladda ner filmer med tränings övningar gratis från piratebay.

Träna typ kickboxning hemma, det kan vara riktigt kul, omväxlande och ger bra konditions och flexibilitets träning. Grundsparkarna är relativt enkla att lära sig. Att köra kickboxning hemma är väll ingen skillnad mot att vara med i de där klasserna som finns på gymmet.

Jag skulle även rekommendera dig att söka upp någon kampsports klubb där du bor. Jag har erfarenheten att många kampsports klubbar erbjuder gratis träning för dem som har en pressad ekonomi. Speciellt österländska kampsporter, de har en annan moral och förståelse och har ofta stadgar som välkomnar alla oavsett ekonomi.
Svara med citat
  #6 (permalink)  
Gammal 2010-03-26, 12:15
Ericsson88s avatar
Senior Member
 
Reg.datum: Mar 2009
Ort: Sverige
Inlägg: 370
Blogginlägg: 5
Ericsson88 is on a distinguished road
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av spiderman Visa inlägg
Man behöver ingen bok för att träna hemma. Möjligen för att lägga i en ryggsäck för extra belastning.
haha

Finns det inga billga hantlar att köpa då? Hör rätt ofta att folk köper hem billiga hantlar.
Svara med citat
  #7 (permalink)  
Gammal 2010-03-26, 12:18
Ericsson88s avatar
Senior Member
 
Reg.datum: Mar 2009
Ort: Sverige
Inlägg: 370
Blogginlägg: 5
Ericsson88 is on a distinguished road
Standard

HANTELSET 20 KG Vikter och styrketräningsredskap Sport – Rusta.se

Har ingen aning om hur dom är men billiga som fan iaf

Fast du lär nog köpa 2 st, blir bara 10kg på varje hantel.
Svara med citat
  #8 (permalink)  
Gammal 2010-03-29, 03:22
Member
 
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 53
Bejo is on a distinguished road
Skicka ett meddelande via MSN till Bejo
Standard

petflaskor fyllda med vatten i en ryggsäck och vipps så har du ett tungt lass att dra upp och nerför en backe, tar på ben och bål som fan.

Likadant går att göra med att lägga dem i kassar sen en pinne från skogen så har du en lättare skivstång som du kan köra diverse övningar med i hemmet. Det är inte snyggt, det är inte optimalt men det är gångbart tills du sparat ihop till en stång och lite viktet
Svara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2010, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.0 RC1
Svensk översättning av: Anders Pettersson